Govori o odsotnih in povedal ti bom, kdo si.

francoski pregovor

21. Slomškov dan (21. 9. 2024): Kdor hoče prav srečno živeti, mora modro glavo pa žlahtno srce imeti

Slomškov dan je sicer tradicionalno srečanje učiteljev, vzgojiteljev in katehetov, pa vendar vedno znova preseneti s svojo svežino. To v dan vnesejo predvsem vsakoletni nagrajenci in vedno novi ustvarjalci kulturnega programa, pa seveda nagovor podeljevalca priznanj in pridiga pri zaključni sveti maši na Ponikvi. Tokratnemu srečanju je dala naslov misel bl. Slomška: Kdor hoče prav srečno živeti mora modro glavo in žlahtno srce imeti.

Že v nagovoru nas je nadškof Turnšek pozdravil kot božje sodelavce pri vzgoji. Povabil nas je k neumornemu iskanju sinergije – povezanosti med šolo, družino in cerkvijo. Poudaril je, da ednino ta povezanost omogoča tako vzgojo, ki otrokom pomaga odraščati v duhovno bogate ljudi. Ker je v šoli veliko kriz in novih izzivov nas je spodbudil, naj se priporočamo bl. Slomšku. Z njegovo pomočjo bomo postajali tkalci in graditelji odnosov, ki sov veliki krizi.   

Kulturni program in strokovnim del srečanja potekata na Slomu. Predavatelj je bil dobitnik naziva častni član Društva katoliških pedagogov – dr. Milček Komelj. Društvo je z nagrajencem povezano preko njegovih likovno umetnostnih člankov in izbora likovne zasnove posamezne revije Vzgoja. V predavanju je udeležencem predstavil letos 23. 10. 2018 preminulega pisatelja Alojza Rebulo kot oznanjevalca življenjskega smisla in glasnika neuničljivega slovenstva.   Predavatelj je s silno lepoto besede prikazal ustvarjalne dimenzije in umetniško moč pisatelja, njegovo človeško in duhovno ljubezen do domovine, do njene veličine kljub majhnosti, do vsestranske lepote in do njene trpeče zgodovine. Predavanje je bilo pravi slavospev pisatelju, slovenstvu in smislu življenja.

V nadaljevanju programa smo spet lahko spremljali Blažeja in Nežico, pa pogovor med Slomškom kot novomašnikom in njegovim duhovnim očetom Jakobom Prašnikarjem. Podeljevalka priznanj dr. Ignacija Fridl Jarc je v svojem nagovoru opisala pomen Slomškovih prizadevanj za izobrazbo,  ki prihaja med ljudi preko knjige. Letošnje Slomškove nagrajenke so tudi letos učiteljice, ki niso delale za naslove in za napredovanja pač pa neumorno in iz globokega poslanstva predvsem za izobrazbo in za vzgojo zaupanih jim otrok.

Sveta maša je krona dneva in našega srečanja. Somaševanje na Ponikvi je vodil upokojeni nadškof Marjan Turnšek, veseli smo bili tudi drugih maševalcev: ponikovskega župnika Jožeta Planinca, Miha Hermana, Bogdana Vidmarja  in p. Silva Šinkovca. Pri pridigi je nadškof ponovno izpostavil pomenu vzgoje, ki jo je tako močno poudarjal že bl. Slomšek. Svoje misli je ponazoril z njegovimi modrostmi, kot npr. »Šola, ki se edino s poučevanjem peča, je polovičarska! Mnogo bolj važno delo je vzgoja, ki se je nikoli ne sme ločiti od pouka. Pouk in vzgoja morata složno napredovati.« Poudaril je, da je nujna povezanost med domom, šolo in cerkvijo, kajti ljubezen staršev, pristen odnos učitelja in duhovna podpora kateheta so sinergija, iz katere lahko mlad človek črpa energijo, da odrašča v zdravo celovito osebnost. 

Dan smo zaključili s kosilom v Šentjurju in tudi sproščen klepet ob dobri hrani je zaokrožil prelestno lepoto dneva. Sicer ne veliko udeležencev, a tisti, ki smo, poznamo bogastvo sporočila srečnaja in odnosov, ki si jih podelimo na tem dnevu.

Helena Kregar

 

Letošnji Slomškovi nagrajenci in utemeljitve na povezavi.

Posnetki in gradivo:

Predavanje dr. Milček Komelj: Alojz Rebula ‒ oznanjevalec življenjskega smisla, glasnik neuničljivega slovenstva (pdf)

Helena Kregar o Slomškovem dnevu (posnetek)

Nagrajenka Darja Mazi Leskovar (posnetek)

Nagrajenka Eva čeč (posnetek)

Nagrajenka Jožica Trlikar (posnetek)

Fotografije